"Jednak jest oczywiste, że dziś problem polega nie tylko na tym, by dostarczyć człowiekowi odpowiednią ilość dóbr, ale także zaspokoić zapotrzebowanie na jakość:Jakość towarów produkowanych i konsumowanych. Jakość usług, z których korzysta. Jakość środowiska naturalnego i życia w ogóle”

Jan Paweł II Encyklika
„CENTISSIMUSA NNUS"

sobota, 14 czerwca 2008

CAF

Wspólna Metoda Oceny (CAF) 14.01.2007
Wspólna Metoda Oceny jest kompleksowym narzędziem zarządzania jakością w administracji publicznej, opracowanym i promowanym w ramach Sieci UE ds. Administracji Publicznej (EUPAN). CAF stanowi łatwy w użyciu instrument służący do poprawy funkcjonowania organizacji sektora publicznego poprzez przeprowadzenie samooceny i wypracowanie na jej podstawie planów usprawniających.Przedstawiciel Departamentu Służby Cywilnej bierze udział w pracach zespołu krajowych korespondentów CAF w ramach EUPAN. Współpraca ta służy wymianie doświadczeń i rozwiązań dot. CAF oraz doskonaleniu Metody. Główne działania w zakresie promocji CAF w okresie 2006-2007:
Strona polska dokonała tłumaczenia CAF 2006 na język polski.
Przeszkolono trenerów w służbie cywilnej, którzy przygotowywani są do prowadzenia szkoleń m.in. z zakresu CAF.
Na I półrocze 2007 r. planowana jest pilotażowa seria szkoleń centralnych nt. CAF dla wybranych urzędów na terenie kraju. Udział w szkoleniu pozwoli pracownikom tych urzędów przygotować się do wdrożenia Metody w ich instytucjach.
KPRM współpracuje z MSWiA w ramach projektu Transition Facility „Wdrożenie metody CAF w wybranych ministerstwach i urzędach centralnych”.
Planowane jest zorganizowanie seminarium nt. CAF, które posłużyłoby promocji CAF w polskiej administracji a także umożliwiło wymianę doświadczeń pomiędzy przedstawicielami urzędów, które mają już doświadczenia we wdrażaniu Metody.
Środki na upowszechnienie Wspólnej Metody Oceny zostały zaplanowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013.
Departament Służby Cywilnej pozostaje w roboczym kontakcie z Centrum Zasobów CAF w Europejskim Instytucie Administracji Publicznej w Maastricht oraz z przedstawicielstwem Instytutu w Warszawie.
Rejestracja użytkowników CAF Sieć UE ds. Administracji Publicznej wyznaczyła cel polegający na rozpowszechnianiu CAF tak, aby w roku 2010 zarejestrowanych było co najmniej 2010 użytkowników Metody. Bazę rejestrującą użytkowników CAF, a także serwis umożliwiający przeglądanie dobrych praktyk oraz odnajdywanie innych użytkowników CAF prowadzi Centrum Zasobów CAF w EIPA.
Użyteczne linki:
Rejestracja użytkowników CAF (w języku angielskim) - dla organizacji, które wdrożyły CAF, lub podjęły decyzję ws. wdrożenia CAF.
Zarejestrowane organizacje mogą skorzystać z elektronicznego narzędzia wspomagającego proces samooceny.
Rejestracja w CAF eCommunity (w języku angielskim) - dla osób zainteresowanych Metodą CAF oraz dla organizacji, które chcą poznać CAF, ale nie podjęły decyzji o jego wdrożeniu.
Więcej informacji nt. Metody, w tym polska wersja CAF 2006 oraz baza dobrych praktyk CAF znajduje się na stronie www.eipa.eu/caf

Brak komentarzy: