"Jednak jest oczywiste, że dziś problem polega nie tylko na tym, by dostarczyć człowiekowi odpowiednią ilość dóbr, ale także zaspokoić zapotrzebowanie na jakość:Jakość towarów produkowanych i konsumowanych. Jakość usług, z których korzysta. Jakość środowiska naturalnego i życia w ogóle”

Jan Paweł II Encyklika
„CENTISSIMUSA NNUS"

środa, 4 czerwca 2008

CAF w resorcie gospodarki

Resort gospodarki przystąpił do unijnego projektu „Wdrożenie metody CAF w wybranych ministerstwach i urzędach centralnych”. Celem projektu jest podniesienie efektywności działania polskiej administracji publicznej.

CAF, czyli Common Assessment Framework (Wspólna Metoda Oceny) to nowoczesny instrument zarządzania jakością, przyjęty przez dyrektorów generalnych administracji publicznej krajów Unii Europejskiej jako narzędzie samooceny i poprawy wydajności administracji publicznej. Wykorzystanie metody CAF umożliwia określenie koniecznych ulepszeń pracy administracji oraz pozwala na porównanie wyników między komórkami organizacyjnymi i urzędami centralnymi. Obecnie dobiega końca etap projektu polegający na przeszkoleniu wybranych pracowników resortu gospodarki. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie przez osoby przeszkolone oceny resortu w oparciu o metodę CAF, wskazanie obszarów wymagających doskonalenia i usprawnień oraz przygotowanie projektów ułatwień dla Ministerstwa Gospodarki. Etap ten będzie realizowany od początku marca do 9 maja br. Faza ta ma bardzo duże znaczenie i wymaga współpracy wszystkich pracowników resortu w kwestii oceny funkcjonowania poszczególnych departamentów i komórek Ministerstwa Gospodarki. Nadzór merytoryczny nad realizacją projektu „Wdrożenie metody CAF w wybranych ministerstwach i urzędach centralnych” sprawuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Wspólna Metoda Oceny CAF to narzędzie kompleksowego zarządzania jakością, zainspirowane Modelem Doskonałości Europejskiej Fundacji Zarządzania Jakością (EFQM) oraz modelem opracowanym w Wyższej Szkole Administracji w Speyer. Zgodnie z tą metodą organizację poddaje się jednoczesnemu oglądowi z różnych punktów widzenia w ramach całościowego procesu analizy wyników jej działalności.
(źródło: MG)

Brak komentarzy: